Składanie komputera stacjonarnego – poradnik część 2

Składanie komputera stacjonarnego – poradnik część 2

W tej części poradnika dowiedzie się jakie podzespoły wystarczą lub są konieczne przy składaniu waszego komputera. Najłatwiejsze zadanie mają osoby, które składają komputery biurowe, a to dlatego, że obsługa aplikacji biurowych i podstawowych funkcji programów graficznych, nie jest już żadnym wyzwaniem dla komputerów stacjonarnych. Zazwyczaj wystarczy nam zakup procesora Intel Pentium, Intel Core, AMD Athlon oraz AMD Ryzen ze zintegrowany, układem graficznym. Później dodamy do tego podstawową płytę główną z chipsetem, który obsługuje wybrany przez nas procesor i razem z wymaganym zestawem złączy, będzie też potrzebne 8 GB pamięci operacyjnej, dysk SSD i do tego podstawowy zasilacz i tyle – mamy komputer biurowy. Dobrym pomysłem będzie też zakup podstawowego komputera Intel NUC z procesorem Core 8 generacji, dodatkowo dodać do tego dysk SSD, pamięć operacyjną oraz system, jest też możliwość przełożenia tych rzeczy z innego laptopa. Taki komputer spokojnie poradzi sobie z większością zadań biurowych, a do tego można go zawiesić z tyłu monitora – zaoszczędzimy dzięki temu trochę miejsca na biurku.

Jedno z pierwszych, najpopularniejszych pytań jakie pada przed złożeniem komputera jest pytanie o procesor – Intel czy AMD? Tutaj musimy was zmartwić, ponieważ nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, dwa układy tych firm mają swoje wady i zalety. W tym momencie, procesory AMD mają lepsze współczynniki ceny do jakości w zdecydowanej większości przedziałów cenowych, tym bardziej w zastosowaniach profesjonalnych. A jeśli chodzi o Intela, mają przewagę wydajności w grach i w różnych specyficznych rodzajach obliczeń. Jak zwykle, polecamy sprawdzić testy w konkretnych zestawieniach i wtedy dowiecie się czy bardziej odpowiada wam Intel czy ADM.

W następnej części, omówimy temat komputerów gamingowych. Naprawa pomp wtryskowych też czeka na omówienie. Z naszej strony to już wszystko, życzymy miłych testów procesorów 🙂