Jak unikać rozpraszania uwagi podczas pracy?

Jak unikać rozpraszania uwagi podczas pracy?

Okazje do nauki są wokół ciebie. Od każdego popełnionego błędu, do każdego negatywnego spotkania lub ciężkiego dnia w pracy, jest mnóstwo lekcji. Każda chwila tarcia niesie ze sobą coś do zyskania.

Weźmy na przykład moje życie w tej chwili.

Pracuję w domu. I zwykle jest to całkiem niezła konfiguracja. Siedzę przy schludnym biurku obok dużego okna. Okno wychodzi na bujny, zielony kanion, a kiedy jest otwarty, ciepły wiatr wieje w całym moim domu.

Odtwarzam muzykę na moim białym głośniku Sonos, aby pozostać w strefie i skupić się na pisaniu.

Jestem produktywny.

Równowaga

Życie jednak ostatnio się zmieniło (na lepsze). Moja żona i ja mieliśmy nasze pierwsze dziecko kilka miesięcy temu i niezmiernie cieszymy się z spędzania z nią czasu.

Jednakże, ponieważ nasze zasoby opieki nad dziećmi są obecnie ograniczone i oboje pracujemy w domu, w grę wchodzi nowa równowaga. Robimy spacer po linie; oboje starają się być tak produktywni, jak to tylko możliwe, upewniając się, że nasza córka uczy się, bawi i zdobywa miłość i uwagę, na którą zasługuje.

Dni długich, nieprzerwanych okresów pracy przy biurku minęły.

Teraz to jest równowaga.

Równowaga między uważnym tatą a skutecznym właścicielem firmy.

Z tego powodu rozproszenie uwagi jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, aby paść ofiarą. Na szczęście moja żona i ja znaleźliśmy z czasem podstawę i stworzyliśmy równe partnerstwo zarówno jako zaangażowany rodzic, jak i efektywny pracownik.

Zaczęło się trochę niepewnie, ale każda nowa chwila wyzwania, dyskomfortu, jest okazją do nauki, przystosowania się, komunikacji, poprawy. I na tej podstawie stworzyliśmy coś, co dla nas działa.

Sposoby na zmniejszenie rozproszenia

Jednak to, że osiągnęliśmy równowagę, nie oznacza, że ​​jestem w stanie skupić się tak dobrze, jak kiedyś. Dzieje się o wiele więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Świadoma jednak tych tarć, robię dwie rzeczy, które są absolutnie kluczowe dla mojej zdolności do produktywności przez całe chaotyczne dni.

Dwie rzeczy, które możesz wykorzystać na swoją korzyść, które możesz zrobić następnym razem, gdy w Twoim życiu pojawią się rozrywki.

Wyznaczać granice

Jednym z kluczy do pomyślnej równowagi, którą moja żona i ja byliśmy w stanie osiągnąć (w tej chwili), jest ustalenie granic.

Cóż, może nie granice. Bardziej jak oczekiwania.

Ponieważ obecnie oboje pracujemy na pełny etat i obserwujemy naszą córkę, musimy jasno określić, kto co robi i kiedy. Więc siadamy i razem pracujemy nad tym. Moja żona jest naczelnym rodzicem przez kilka godzin, a potem się zamieniamy.

Dokładnie wiemy, kiedy będziemy mieli czas na produktywność, a kiedy nie.

Sprawdź znakomity blog o motoryzacji!

Luźny

Inny przykład formułowania oczekiwań można znaleźć, patrząc na moją firmę. Pomagam między innymi w osiąganiu celów poprzez coaching. Obecnie pracuję w trzyosobowej grupie. To niesamowicie satysfakcjonujące i fajne!

Prowadzimy cotygodniowe rozmowy wideo, a także często komunikujemy się przez aplikację do czatu Slack.

Ale wchodząc w to, wiedziałem, że Slack to ogromna rozrywka. Ponieważ powiadomienia stale wyskakują, a rozmowy toczą się po lewej i prawej stronie, wiedziałem, że jeśli nie ustalę granicy od samego początku, Slack pochłonie moje życie.

Dlatego jeszcze przed uruchomieniem programu ustaliłem oczekiwanie:

Od czasu do czasu przez cały tydzień będę na Slacku, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania, ale nie ma ustalonego czasu. Jednak przez jedną godzinę w tygodniu będę w 100% dostępny na Slacku na wszystko, o czym chcesz rozmawiać. Jeśli masz coś, o czym chcesz porozmawiać, wiesz, gdzie mnie znaleźć.

Dzięki wyznaczeniu tej prostej granicy z góry moja niesamowita grupa wie o dwóch rzeczach:

Mogą mnie złapać na Slacku w losowym czasie w ciągu tygodnia
Ale absolutnie mogą mnie złapać w ustalonych godzinach pracy
To oczekiwanie pozwoliło mi ograniczyć rozproszenie uwagi Slacka, jednocześnie zachowując produktywność i angażując moją grupę.

Trzymaj się oczekiwań

W swoim życiu możesz zrobić to samo. Zamiast wpuszczać ludzi do Twojego biura w dowolnym momencie lub pozwalać, aby przypadkowe połączenia i SMS-y zdominowały Twoje życie, wyznacz granice. Powiedz im, kiedy mogą się spodziewać Twojej wiadomości, a co ważniejsze, kiedy nie mogą.