Lepszy AMD czy Intel – poradnik część 3

Lepszy AMD czy Intel – poradnik część 3

Wiecie już jak złożyć komputer biurowy, a dziś dowiecie się czemu najtrudniej składa się stację roboczą. Przy składaniu takiego komputera nie ma łatwych rozwiązań na odpowiednią konfigurację, dodatkowo koszty podzespołów mogą iść w stronę dziesiątek tysięcy złotych. Ale mamy parę cennych wskazówek, które ułatwią wam znalezienie złotego środka do dalszych poszukiwań. Jak zawsze na początku, zastanówcie się nad tym czy zainwestować w Intela czy AMD. A może interesuje was platforma High End Desktop z tych firm, stworzona z myślą o najlepszych i najbardziej zaawansowanych komputerach stacjonarnych.

AMD i Intel posiadają w swojej ofercie dwie główne grupy procesorów oraz kompatybilnych z nimi płyt głównych, które różnią się przede wszystkim możliwościami. Oczywiście, taka platforma, która oparta jest na zwykłych procesorach AMD Ryzen czy Intel Core – też jest dobrym wyjściem, o ile wystarczy Ci maksymalnie 16 rdzeni procesora, z dwie karty graficzne i nie masz w planach prowadzenia ważnych oraz długich obliczeń (do nich są niezbędne pamięci ECC z korekcją błędów). Jeśli zajmujesz się grafiką, obróbką wideo, nawet prostym renderowaniem 3D albo pracujesz w aplikacji CAD – to w takim razie, jest to dobry wybór, ze względu na to, że żadne z tych zastosowań nie zrobi nic z bardzo dużą liczbą rdzeni czy ogromną pojemnością RAMu, nie wspominając już o dodatkowej karcie graficznej. Jeżeli, nie spełnisz takich warunków to będziesz musiał wybrać platformę HEDT, której głównym elementem są procesory AMD Ryzen czy Intel Core. Jeśli będziesz mieć odpowiedni budżet to bez problemu możesz złożyć domowy komputer o możliwościach, które będą przekraczać to, co kilka lat temu umiały serwery. Będzie on wyposażony w kilkadziesiąt rdzeni, setki gigabajtów RAM, szybkie dyski SSD oraz kilkadziesiąt linii PCI Express.

W następnej części poradnika, omówimy podzespoły, które należy wybrać jako pierwsze. Natomiast, naprawa pomp, się pisze i ma się dobrze, a przynajmniej taką mamy nadzieję.