Składanie komputera stacjonarnego – poradnik część 4

Składanie komputera stacjonarnego – poradnik część 4

Jak zawsze, w poprzednich częściach, przypominamy o przemyśleniu tego co ma znajdować się w naszym wymarzonym komputerze. Pozostaje tylko wyszukanie idealnych opcji, które będą spełniać nasze wymagania względem komputera.

Kontynuujmy temat procesorów, to rzecz dosyć ważna i powinna być wybrana w pierwszej kolejności. Dlatego jeśli wasza praca obejmuje skomplikowane obliczenia naukowe, rendering 3D, który trwa wiele godzin, trenowanie sieci neuronowych czy inne rzeczy, które będą wymagać od naszego komputera jak największej liczby rdzeni procesora, czy może świetnej karty graficznej to polecamy, któregoś z modeli Core X. Pewnie ktoś pomyśli nie raz o bardzo drogim sprzęcie, który jest teoretycznie stworzony z myślą, o bardzo profesjonalnych stacjach roboczych, takimi jak procesory Intel Xeon. Te procesory, różnią się od innych, maksymalną obsługiwaną ilością pamięci, obsługą pamięci ECC i przede wszystkim ceną, więc jeśli nie potrzebujesz 0.5 TB pamięci ECC – nie myśl o Xeonie. W niektórych aplikacjach i do grafiki 3D procesory Quadro oferują dużo większą wydajność od swoich odpowiedników. Jak zwykle polecamy tutaj testy, do sprawdzenia czy wzrost wydajności będzie dotyczył używanych przez nas aplikacji, ponieważ cena może się znacznie zwiększyć. Jakiś czas temu, do tej karty byli zmuszeni użytkownicy programów do grafiki. Teraz wszystko czego wymagali od poprzedniego kolegi jest możliwe na zwykłych kartach Nvidia GeForce.

Od wymarzonego komputera jesteśmy bliżej niż dalej, niedługo omówimy kartę graficzną. Jak zwykle, w tej części wpisu, trochę informacyjnie odnośnie motoryzacji – stoimy na temacie części iveco.