Sposoby, aby przestać używać telefonu z Androidem przed snem

Sposoby, aby przestać używać telefonu z Androidem przed snem

Możesz przestać używać smartfona w nocy z niewielką pomocą Androida. Wiemy, że trudno jest odpuścić – nawet jeśli badania pokazują, że lepiej dla twojego snu będzie się odłączyć i wyciszyć. Android 11 zawiera wiele funkcji, które mogą pomóc w wyznaczeniu zdrowych ograniczeń. Oto jak zacząć.

Sprawdź swoje użycie

Pierwszym krokiem jest zmierzenie się z faktami, sprawdzając, jak długo każdego dnia używasz telefonu i co z nim robisz. Aby rozpocząć, przejdź do ustawień systemu i przewiń w dół do Cyfrowej równowagi, która powinna być dostępna praktycznie na wszystkich telefonach z Androidem. Centrum Cyfrowej równowagi zawiera wiele narzędzi, których użyjemy, aby Twój telefon był mniej rozpraszający w nocy, ale na razie wystarczy sprawdzić swoje statystyki.
Możesz sprawdzić, ile razy odblokowałeś telefon, ile otrzymałeś powiadomień i, co najważniejsze, wykorzystanie aplikacji z podziałem na czas korzystania z aplikacji. Możesz także dotknąć wykresu kołowego u góry ekranu, aby zobaczyć zestawienia użycia aplikacji z poprzednich dni. Możesz stuknąć liczbę powiadomień, aby zobaczyć, które aplikacje wysyłają najwięcej pingów. Warto zanotować, które aplikacje odpowiadają za większość Twojego użycia, a także które przeszkadzają Ci z największą liczbą powiadomień.

Twórz liczniki czasu aplikacji

Jeśli masz aplikację lub aplikacje w telefonie, które są często używane wieczorem, powinno to wynikać z wykresu Cyfrowa równowaga. Dotknij Pulpit nawigacyjny w Cyfrowej równowadze, aby ustawić zegary aplikacji, które przypominają o zamknięciu tych aplikacji. To menu pokazuje najczęściej używane aplikacje u góry, ale możesz też otworzyć pełną listę aplikacji.
Aby dodać nowy minutnik, dotknij ikony klepsydry obok aplikacji. Po wybraniu dziennego limitu czasu aplikacja pojawi się w podsumowaniu z pozostałym czasem, gdy tylko ją otworzysz. Po upływie czasu aplikacja zostanie automatycznie zamknięta. Android oferuje szansę na dodanie więcej czasu lub wyłączenie licznika czasu, gdy tak się stanie, ale to raczej mija się z celem. Musisz trzymać się swojej broni.

Zanim położysz się do łóżka i przygotujesz do błogiego snu, wpadnij na blog samochodowy, znajdziesz tam ciekawe artykuły na temat motoryzacji i technologii.

Nocne światło

Funkcję Google Night Light znajdziesz w sekcji Display w głównych ustawieniach systemu, z dala od większości narzędzi Digital Wellbeing. Niektórzy producenci OEM nadają tej funkcji inną nazwę, ale wszyscy robią to samo: przesuwają temperaturę barwową wyświetlacza w kierunku cieplejszego końca spektrum.

Istnieją badania, które sugerują, że niebieskie światło może negatywnie wpływać na cykl snu. Chociaż dane są dalekie od rozstrzygających, zarówno Android, jak i iOS włączyły kontrolki niebieskiego światła do swoich ustawień. W Androidzie znajdziesz tę funkcję w Ustawieniach> Wyświetlacz na większości telefonów. Możesz ustawić harmonogram i intensywność nakładania kolorów, a już nigdy nie będziesz musiał wpatrywać się w to palące niebieskie światło przed snem.