Jak robić zdjęcia w chłodne dni

Jak robić zdjęcia w chłodne dni

Gdy nadchodzą dni, niebo się zachmurza, a temperatura spada, zrozumiałe jest, że najlepsze dni dla fotografowania w tym roku już za nami. Z pewnością prawdą jest, że zimna pogoda może odbić się na aparacie i obiektywach. Ale wciąż są świetne zdjęcia!

Nie będąc panikarzem, możesz w rzeczywistości uszkodzić sprzęt fotograficzny podczas robienia zdjęć w zimne dni bez podejmowania odpowiednich środków ostrożności. W tym samouczku pokażemy, jak chronić aparat przed żywiołami, a także jak zapewnić sobie komfort i kreatywność w niskich temperaturach.

Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami i sprawdzonymi metodami, a Twój sprzęt fotograficzny nie tylko będzie dobrze prosperować jesienią i zimą, ale także uwolnisz pełny twórczy potencjał robienia zdjęć w chłodne dni.

01 Chroń swój aparat
Nawet aparaty odporne na warunki atmosferyczne nie lubią zamoknąć ani pokryć się mrozem lub śniegiem, więc jeśli planujesz filmować przy naprawdę złej pogodzie (lub podejrzewasz, że może się to okazać nieprzyjemne), zainwestuj w osłonę przed warunkami atmosferycznymi do aparatu i obiektywu.

Upewnij się również, że torba na aparat jest odporna na warunki atmosferyczne lub ma osłonę przeciwdeszczową. I nie czekaj, aż mocno zacznie padać deszcz lub śnieg, aby założyć pokrowiec, użyj go, gdy tylko zacznie padać deszcz, aby Twoja torba była tak sucha, jak to tylko możliwe.

Poza tym włóż aparat do torby, jeśli między ujęciami musisz iść dłużej niż kilka minut.

Dzięki temu Twój aparat będzie trochę cieplejszy, co może mieć ogromny wpływ na liczbę zdjęć, które uzyskasz na baterii.

Trzymaj kilka ściereczek w łatwo dostępnym miejscu, aby wysuszyć aparat, jeśli kapie, i poleruj przednią soczewkę obiektywu, aby usunąć ewentualny śnieg lub krople wody.

02 Chronić przed kondensacją
Jeśli umieścisz bardzo zimny aparat w ciepłym otoczeniu, bardzo szybko zaparuje i skrapla się. Ważne jest, aby nie otwierać aparatu ani nie zmieniać obiektywów, gdy aparat i soczewki są zamglone, ponieważ może to spowodować zawilgocenie aparatu.

Najlepiej włóż aparat do torby na długo przed wejściem do środka, aby chronić go przed najgorszym chłodem i pozwolić mu się trochę nagrzać.

Następnie, gdy wejdziesz do środka, zostaw swój sprzęt w torbie na około godzinę, aby powoli się rozgrzał.

Wykorzystaj czas, aby zrobić sobie ciepły napój i rozmrozić palce u rąk i nóg. Sprawdź aparat przed otwarciem portu karty lub wymianą obiektywu i przetrzyj go, jeśli to konieczne.

03 Zapakuj zapasowe baterie i chroń je
Niskie temperatury spowalniają procesy chemiczne zachodzące w akumulatorze aparatu, co z kolei zmniejsza liczbę zdjęć, które można wykonać na jednym ładowaniu.

Dlatego warto zabrać ze sobą zapasową baterię lub dwie na wyprawy w chłodniejsze dni. Nie trzymaj ich jednak tylko w kieszeni lub na zewnątrz torby.

Noś zapasowe baterie w wewnętrznej kieszeni kurtki lub w torbie na aparat, a pozostaną ciepłe i przyjemne. Oznacza to, że otrzymujesz od nich więcej życia i lepszą wydajność, gdy ich potrzebujesz. W przerwie od poprawiania zdjęć, możesz zajrzeć na blog o samochodach i poczytać o motoryzacji.

Rozważ także noszenie kieszonkowych ogrzewaczy do rąk, aby utrzymać ciepło baterii. Możesz nawet przytrzymać jeden na komorze baterii lub uchwycie aparatu za pomocą elastycznej opaski, aby zapobiec wychłodzeniu się baterii podczas fotografowania.

04 Użyj paska do noszenia statywu
Nogi statywu, zwłaszcza aluminiowe, mogą być bardzo zimne, co utrudnia ich przenoszenie. Jeśli to możliwe, przymocuj statyw do torby lub użyj specjalnego paska, aby nosić go bez dotykania nóg.

Pomocne może być również nałożenie odrobiny pianki izolacyjnej na jedną lub więcej nóg, aby wygodniej się nią trzymało.